نرم افزار تشخیص اسکناس Blind roid wallet


لینکهای مرتبط

معرفی نرم افزار

BlindRoyd نرم افزاریست که افراد نابینا و کمبینا با استفاده از آن میتوانند مبلغ اسکناسها را تشخیص دهند.
این نرم افزار قادر است ارزهای رایجی چون: دولار، یورو، پوند و همچنین ریال ایران را شناسایی کند و مبلغ آن را به کاربر اعلام نماید.
Blind roid wallet یک نرم افزار رایگان است و توسط شخصی به نام Alexander Yevdokimov طراحی و در اندروید مارکت GooglePlay ارزه میگردد.
گروه برنامه نویسی eSpeak فارسی، در پاییز 1393 با همکاری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و پژوهشکده مؤسسه عصای سفید، توانست این نرم افزار را برای نابینایان ایرانی بومیسازی نماید و واحد ریال را به عنوان یکی از ارزهای موجود برای این نرم افزار تعریف کند.
البته همکاری قابل توجه دوستان دیگری که در این پروژه سهیم بوده اند، از جمله جناب آقای علی زهتاب و محمود هژبری نیز قابل تقدیر است که از ایشان صمیمانه تشکر مینماییم.

روش نصب

جهت نصب میتوانید از طریق بخش "Apps" در گوشی یا تبلت اندرویدی خود، وارد برنامه "Play store" شوید و نرم افزار "Blind roid wallet" را جستجو نموده و با انتخاب گزینه "Install" آن را بر روی دستگاه خود نصب نمایید.
این روش بهترین راه جهت نصب این برنامه است، زیرا همواره جدیدترین نسخه در گوگل پِلِی قرار میگیرد و چنانچه بعدها نسخه تازهتری منتشر شود، امکان بروز رسانی خودکار نرم افزار را خواهید داشت.

تنظیمات لازم پس از نصب

1. از منوی نرم افزار گزینۀ Settings )تنظیمات( را انتخاب کنید.
2. ابتدا گزینۀ "preferd currency" )ارز رایج( را انتخاب کرده و سپس در صورت وجود، "Iranian Toman" (تومان ایران) یا "iranian rials" (ریال ایران) را انتخاب نمایید.
3. چنانچه واحد تومان یا ریال در نرم افزار موجود نبود، وارد گزینه "add currency modules from google play" شده و ماژول مربوطه (Blind roid wallet, irr)را نصب نمایید.
4. اگر دستگاه شما این امکان را فراهم می کند، "Auto focus" )فکوس خودکار( را انتخاب کنید.
5. اگر گوشیی با پردازندۀ سریع دارید، گزینۀ "Higher Accuracy Scanning" )بررسی با دقت بالاتر( را تیک بزنید. فعال کردن این گزینه در گوشیهای ضعیف باعث آهسته تر شدن فرایند تشخیص خواهد شد.
6. اگر کم بینا هستید و می توانید رنگها را به خوبی بر روی صفحۀ نمایش گوشی خود تشخیص دهید گزینۀ "Col-Lights" را تیک بزنید. تا در هنگام تلاش برای تشخیص اسکناس نوار رنگی در بالای گوشی نمایش داده شود.

روش استفاده

توجه: قبل از استفاده از نرم افزار، تنظیمات آن را دقیقا بر اساس راهنما تغییر دهید و همچنین از تمیز بودن لنز دوربین دستگاه، اطمینان حاصل فرمایید.
1. نرم افزار را اجرا کنید.
2. فلش گوشی خود را از منوی نرم افزار blind-droid روشن کنید
3. گوشی خود را بشکل عمودی در دست بگیرید
4. اسکناس مورد نظر خود را بشکل بدون چروک و عمودی روی یک سطح صاف قرار دهید. )اگر سط براق یا شیشه ای است بهتر است فلش گوشی شما خاموش باشد(
5. دستگاه خود را بر روی اسکناس طوری قرار دهید که دوربین پشت آن در وسط اسکناس قرار گیرد و اسکناس و دستگاه هر دو عمودی باشند.
6. دستگاه را به آرامی از روی اسکناس بالا ببرید بطوری که کاملا در بالای اسکناس به حالت موازی قرار گیرد.
7. زمانی که دستگاه شما در حدود 10 تا 20 سانتیمتر از اسکناس فاصله گرفته است، مبلغ اسکناس خوانده خواهد شد.
8. در صورتی که اسکناس هنوز تشخیص داده نشده است دستگاه را در حالی که در موازات سطح است، کمی به سمت راس و چپ یا با لا و پایین حرکت دهید، تا تشخیص انجام گردد.
9. ممکن است در تشخیص برخی از اسکناسهای کهنه یا چروک یا اسکناسهایی که چیزی بر روی آنها نوشته شده است ناموفق باشید. اسکناس را بر گردانید و طرف دیگر آن را امتحان کنید. معمولا با کمی تلاش موفق خواهید شد.

با تشکر، گروه برنامه نویسی ایسپیک فارسی