افزونه صدای دوگانه برای NVDA (Dual voice for NVDA)


لینکهای مرتبط

معرفی افزونه ی صدای دوگانه برای NVDA

این افزونه NVDA را قادر می کند که متون فارسی و انگلیسی را با صداهای جداگانه ای بخواند. این افزونه در پاسخ به درخواستِ تعدادی از کاربران NVDA که مایل بودند صداهای دیگری بجز ایسپیک متونی را که با کاراکترهای لاتین نوشته شده است بخواند، طراحی شده است.

افزونه صدای دوگانه برای NVDA یک راه‌اندازِ گفتارِ کدباز برای صفحه‌خوانِ NVDA می‌باشد که امکان استفاده از دو صدای جداگانه برای خواندن زبانهای غیرلاتین (مانند فارسی) و لاتین (مانند انگلیسی) را فراهم می‌نماید. این افزونه با موتورهای صوتی SAPI5 ‪(Speech API version 5)‬ و MSSP ‪(Speech Platform)‬ سازگار است.

البته در این افزونه بجای صدای فارسی می‌توان، از هر صدای زبان دیگری که تمام حروف آن با کاراکترهای غیرلاتین در استاندارد unicode نوشته می شوند، از جمله عربی، روسی، چینی و ژاپنی استفاده کرد. و بجای صدای انگلیسی نیز می‌توان، از هر صدای زبان دیگری که تمام یا تعدادی از حروف آن با کاراکترهای لاتین در استاندارد unicode نوشته می شوند، از جمله فرانسوی، ایتالیایی، اسپانیایی و ترکی بهره بُرد.

این افزونه به طور خودکار ابتدا زبانِ متن را با استفاده از شماره ی یونیکُدِ حروف تشخیص می‌دهد و سپس با استفاده از برچسب‌های SAPI5 صدای مورد نظر را فراخوانی نموده و خصوصیاتِ آن را مطابقِ تنظیماتِ کاربر تنظیم می‌نماید.

افزونه ی صدای دوگانه برای NVDA بصورتِ کدِ‌باز و رایگان، تحت شرایط ذکر شده در لایسنس بین‌المللی GPL GNU Licence v3.0 منتشر می شود. این لایسنس در سراسر دنیا از نرم‌افزار‌های کدِ‌باز که انتشار و استفاده از آنها کاملا رایگان است حمایت می‌کنند. دولت جمهوری اسلامی ایران نیز این مجوز را به رسمیت می شناسد. توجه داشته باشید تغییر در کد و انتشار نرم افزارهایی که تحت این مجوز منتشر می شوند تحت ضوابطی خاص است که در این مجوز بین المللی ذکر گردیده است و تخطی از مفاد آن پیگرد قانونی را برای نقض کنندگان در پی خواهد داشت. از این رو ترجمۀ فارسی غیر رسمی آن را در سایت خود قرار داده ایم، تا کاربران از محدودۀ حقوق خود مطلع باشند، و نقض کنندگان حقوق این پروژه ها آگاه شوند که قانون از پروژه های کدِ باز حمایت کرده و ما با هر گونه نقض این مجوز بشدت برخورد می کنیم. برای مطالعۀ ترجمه فارسی اینجا را کلیک کنید.

کد این افزونه در وب‌سایتِ dualvoice.sf.net در دسترس است. زبان برنامه‌نویسی که در ساختِ این افزونه استفاده شده است Python می باشد. اولین نسخۀ این افزونه در سال ۲۰۱۵ توسط سید محمودِ تقویِ شهری از اعضای گروه برنامه نویسی ایسپیک فارسی تهیه شده است.

تمامِ حقوقِ قانونی این اثر از سال ۲۰۱۵ میلادی متعلق به سید محمودِ تقویِ شهری و گروه برنامه نویسی ایسپیک فارسی می باشد.

ویژگی‌های این افزونه

این افزونه ی NVDA ویژگی‌های زیر را فراهم می‌نماید:

 • انتخابِ صداهای اول و دوم برای استفاده در NVDA.
 • تعیینِ ترتیبِ قرارگیری صداهای انتخاب شده.
 • تنظیمِ سرعت خواندن، زیر و بمی، و حجمِ صدا برای صدای اول.
 • تنظیمِ سرعت خواندن، زیر و بمی، و حجمِ صدا برای صدای دوم.
 • تعیینِ اولویتِ صداها برای خواندنِ اعداد و علائمِ نگارشی متداول.
 • دارا بودن گزینه ی خواندن اعداد و علائمِ نگارشی بر اساسِ زمینه.

نیازمندیها

 • داشتن NVDA به شکل نصب شده یا نسخۀ قابل حمل بر روی ماشین مورد استفادۀ شما الزامی است.
 • این افزونه به یک صدای غیرلاتین و یک صدای لاتین با رابط مشترک نیاز دارد. هر دو ی صداهای غیرلاتین و لاتین باید دارای رابطِ Speech API version 5 یا رابطِ Speech Platform باشند.
 • زبانهای غیر لاتین از جمله فارسی، عربی، بلاروسی، بلغاری، چینی، یونانی، عِبری، ژاپنی، کره‌ای، روسی و اکراینی هستند.
 • زبانهای لاتین از جمله انگلیسی، کرواتی، فنلاندی، چکوسلواکی، فرانسوی، آلمانی، ایتالیایی، لهستانی، پرتغالی، اسلاوی و ترکی هستند.

نصب و نحوه استفاده از افزونه صدای دوگانه برای NVDA

دانلود و نصب افزونه:

 1. به بخش مرکز دانلود وبسایت "گروه برنامه نویسی ایسپیک فارسی" در آدرس http://www.espeak.ir بروید و جدیدترین نسخه را دانلود نمایید.
 2. هرگونه نگارش قبلی از این افزونه را ابتدا از درون NVDA حذف کرده بعد از آن نگارش جدید را نصب نمایید.
 3. اگر NVDA در حالت اجرا بر روی ماشین مورد استفادۀ شما باشد با اجرای فایل اصلی افزونه، براحتی افزونه بر روی NVDA شما نصب خواهد شد.
 4. فعال کردن راه‌انداز گفتار این افزونه:

  1. به پنجره ی گفتگوی موتورِ صوتی بروید (از طریق منوی تنظیمات و زیرمنوی موتورِ صوتی).
  2. به عنوان موتورِ صوتی «‪Dual voice (Speech API version 5)‬» یا «‪Dual voice (Speech Platform)‬» را انتخاب نمایید.

  انتخاب تنظیم پارامترهای صداهای غیرلاتین و لاتین و جزییات تنظیم هر صدا:

  برای آماده کردن افزونه با تنظیمات دلخواه خود مراحل زیر را انجام دهید:

  • با فشردن دکمه های Insert + N منوی NVDA )منوی اصلی( را باز کرده و گزینۀ Preferences )تنظیمات( را انتخاب کرده و سپس از زیر منوی بازشده ، گزینۀ "Voice Settings" )تنظیمات صدا( را انتخاب کنید.
  • صدای اول را از جعبه ی کشویی صدا انتخاب نمایید.
  • صدای دوم را از جعبه ی کشویی نوعِ صدا انتخاب نمایید.
  • اگر صدای اول لاتین بود گزینه ی بعدی آن را بدون علامت کنید که می‌گوید «استفاده از صدای اول برای زبانِ غیر لاتین و صدای دوم برای لاتین».
  • سرعت، زیر و بمی، حجمِ صدا را برای صداهای اول و دوم تنظیم نمایید.
   نکته: لغزنده ی سرعت به عنوانِ سرعتِ کلی در این افزونه عمل می‌کند. لذا اگر می‌خواهید سرعتِ دو صدا را نسبت به هم تنظیم کنید اینکار را توسطِ لغزنده ی سرعتِ صدای دوم انجام دهید.
  • اگر می‌خواهید برنامه اعداد و علائمِ نگارشیِ متداول را بر اساس متن حاشیه آن بخواند گزینه‌ای که می‌گوید «خواندن اعداد و علائم نگارشی بر اساسِ زمینه» را انتخاب نمایید.
  • اگر می‌خواهید برنامه اعداد و علائمِ نگارشیِ متداول را بوسیله صدای غیرلاتین بخواند گزینه‌ای که می‌گوید «اولویت دادن به زبانِ لاتین بجای زبانِ غیرلاتین» را انتخاب نمایید.

  توجه! اگر از صداهای "ای‌اسپیک فارسی به همراه زبانهای غیر انگلیسی" مانند "persian+french" استفاده میکنید، تا زمانی که این صدا ها را انتخاب کرده اید NVDA شما تمامی متون با حروف لاتین را به زبان انتخاب شده مثلا فرانسوی می خوانَد حتی اگر انگلیسی باشند. برای اینکه NVDA مانند قبل متون با حروف لاتین را به زبان انگلیسی بخواند باید صدای "Persian+English" را انتخاب کنید.

  مشکلات رایج و راه حلِ آنها:

  • وقتی کادرِ علامت زدنیِ «تعویضِ خودکارِ زبان» علامت‌دار باشد، NVDA به طور خودکار علائمِ نگارشی را با متنِ معادل در زبانِ صدای اول جایگزین می‌کند. لذا صدای اول را از زبانِ ترجیحی خود انتخاب نمایید یا اینکه گزینه ی «تعویضِ خودکارِ زبان» را بدونِ علامت کنید.
  • وقتی کادرِ علامت زدنیِ «استفاده از قابلیت هِجّی کردن در صورت پشتیبانی» علامت‌دار باشد، برخی موتورهای متن به گفتار نمی توانند تعدادی از نویسه های یا )همان کاراکتر های( تکی را بخوانند. لذا اگر با این مشکل مواجه شُدید ابتدا گزینه ی «استفاده از قابلیت هِجّی کردن در صورت پشتیبانی» را بدونِ علامت کنید.

  چه کاری برای کمک به پروژه افزونۀ صدای دوگانه برای NVDA (dual-Voice addon for NVDA) فارسی می توانم انجام بدهم؟

  اگر علاقمند هستید تا در بهبود و گسترش برنامه خودتان پروژه افزونۀ صدای دوگانه برای NVDA (dual-Voice addon for NVDA) شرکت داشته باشید، می‌توانید از چند راه به کاربران این برنامه کمک کنید.

  • شما با استفاده و توصیه کردن اینگونه نرم افزارها به دوستانتان،، و همچنین معرفی و حمایت معنوی از گروه برنامه نویسی ایسپیک فارسی می توانید به این هدف کمک کنید.
  • اگر شما به نقص خاصی در این برنامه برخورد کردید آن را با طراحان در میان بگذارید تا در نسخه های بعد برطرف گردد.
  • اگر شما به قاعده خاصی در ساختار زبان فارسی برخورد کرده‌اید که در نگارش ای‌اسپیک از دید سازنده دور مانده است، پس از مطالعه بخش معرفی الگوریتم‌های ای‌اسپیک فارسی آن را از طریق بخش «تماس با ما» با برنامه نویسان پروژه، در میان بگذارید.
  • شما می‌توانید هنگامی که به واژه‌ای برخورد می‌کنید که ای‌اسپیک فارسی آن را اشتباه می‌خواند به این وب‌سایت مراجعه کرده، آن واژه و تلفظ درست آن را اضافه کنید. تا در انتشار بعدی فایل‌های فارسی این واژه به دیکشنری آن اضافه گردد تا تمامی کاربران از تلفظ صحیح آن واژه بهرمند شوند.
  • حمایت مالی از پروژه های متنباز نیز در پیشرفت و توسعه آنها تأثیر بسزایی دارد، زیرا انجام پروژه های اینچنینی نیز همانند سایر پروژه ها، در پاره ای موارد نیازمند صرف حضینه است. پس خواهش مندیم لطف خود را از ما دریق نفرمایید و پروژۀ eSpeak فارسی را حمایت مالی کنید. برای انجام حمایت مالی به بخش حمایتهای مالی از سایت http://www.espeak.ir مراجعه فرمایید. ما برای حمایت و اعتماد شما نسبت به خودمان قائل به ارزش فراوان هستیم و علاوه بر تلاش در جهت پیشبرد اهداف تأیین شده، خود را موظف به شفاف سازی در امور مالی میدانیم.
   بدین منظور، حمایتهای مالی انجام شده، و مصارف آنها، بطور کامل در لحظه در سایت منعکس میگردد و برای تمامی مراجعین قابل مشاهده میباشد.
   امید است با فعالیتهای مفید و سازندۀ خود، به حمایت شما پاسخی شایسته دهیم.
  از شما خوانندگان گرامی خواهشمندیم که از طریق بخش عضویت در خبرنامه در خبرنامۀ سایت espeak.ir عضو شوید تا از آخرین تغییرات، بروزرسانی، ترفندها،، و آموزشهای نرم افزار eSpeak فارسی برای کامپیوتر و گوشیهای موبایل Android مطلع شوید. یا یک ایمیل خالی به آدرس espeakfarsi+subscribe@googlegroups.com ارسال فرمایید، تا ترتیب عضویت شما در خبرنامه سایت گروه برنامه نویسی eSpeak فارسی داده شود.

  هشدارها و مجوزها:

  • توجه! تمامِ حقوقِ قانونی افزونۀ صدای دوگانه برای NVDA (dual-Voice addon for NVDA) از سال ۲۰۱۵ میلادی متعلق به سید محمودِ تقویِ شهری و گروه برنامه نویسی ایسپیک فارسی می باشد.
  • سایت گروه برنامه نویسی ایسپیک فارسی به آدرس http://www.espeak.ir در حال حاظر تنها مرجعی است که برنامه نویسان و توسعه دهندگان eSpeak فارسی مطالب مربوط به این پروژه را در آن مستقیما به زبان فارسی منتشر می کنند.
  • افزونۀ صدای دوگانه برای NVDA (dual-Voice addon for NVDA) تحت مجوز جهانی GPL GNU Licence v3.0 منتشر می گردد. این لایسنس در سراسر دنیا از نرم‌افزار‌های متن‌باز که انتشار و استفاده از آنها کاملا رایگان است حمایت می‌کند. دولت جمهوری اسلامی ایران نیز این مجوز را به رسمیت می شناسد. توجه داشته باشید تغییر در کد و انتشار نرم افزارهایی که تحت این مجوز منتشر می شوند تحت ضوابطی خاص است که در این مجوز بین المللی ذکر گردیده است و تخطی از مفاد آن پیگرد قانونی را برای نقض کنندگان در پی خواهد داشت. از این رو ترجمۀ فارسی غیر رسمی آن را در سایت خود قرار داده ایم، تا کاربران از محدودۀ حقوق خود مطلع باشند، و نقض کنندگان حقوق این پروژه ها آگاه شوند که قانون از پروژه های کدِ باز حمایت کرده و ما با هر گونه نقض این مجوز بشدت برخورد می کنیم. برای مطالعۀ ترجمه فارسی اینجا را کلیک کنید.

  برخی از الزامات مجوز GPL GNU Licence v3.0 عبارتند از:

  • تصاحب یا مخدوش کردن، حقوق معنوی پدید آورنده یا آورندگان یک محصول یا یک اثر بر اساس مجوز جهانی GPL GNU Licence v3.0 در سراسر دنیا، و در داخل ایران بر اساس قانون حمایت از حقوق معنوی پدیدآورندگان در قوانین جمهوری اسلامی ایران پیگرد قانونی خواهد داشت.
  • توجه! افزونۀ صدای دوگانه برای NVDA (dual-Voice addon for NVDA) تحت مجوز جهانی GPL GNU Licence v3.0 منتشر می گردد. لذا استفاده از آن بشرط استفاده های غیر تجاری و غیر نظامی کاملا آزاد و رایگان است.
  • بر اساس مجوز جهانی GPL GNU Licence v3.0 هر گونه تغییر در کد منبع برنامه ای که به نام افزونۀ صدای دوگانه برای NVDA (dual-Voice addon for NVDA) شناخته می شود، باید با اطلاع مالکان معنوی این پروژه انجام شود.
  • هر گونه فروش کد منبع و بهره برداری غیر مجاز از پروژه افزونۀ صدای دوگانه برای NVDA (dual-Voice addon for NVDA) یا پیاده سازی تکنیکهای قفل گذاری، رمزنگاری و حتی افزودن پسورد به کد منبع فشرده شدۀ آن نیز بر اساس مجوز جهانی GPL GNU Licence v3.0 در سراسر دنیا جرم محسوب می گردد.
  • بر اساس مجوز جهانی GPL GNU Licence v3.0 هر برنامه ای که در آن، از تمامی یا حتی بخشی از کد منبع افزونۀ صدای دوگانه برای NVDA (dual-Voice addon for NVDA) استفاده شده باشد نیز باید تحت مجوز جهانی "GNU GPL V3" منتشر شود و انتشار کد منبع آن برنامه اجباری می باشد. انتشار آن برنامه تحت هر لایسنس دیگری پیگرد قانونی خواهد داشت.

  با تشکر، گروه برنامه نویسی ای‌اسپیک فارسی

  گزارشِ تغییرات

  تغییراتِ ایجاد شده در نگارش ۳٫۰

  • افزونه به منظورِ پشتیبانی از همه ی قابلیت‌های گفتاری ازنو طراحی شد.
  • راهنما برای زبانهای انگلیسی و فارسی آماده شد.
  • ترجمه برای زبان فارسی اضافه شد.

  تغییراتِ ایجاد شده در نگارش ۲٫۰

  • اشکال درست شد. بعد از حذف صداهای SAPI5 از سیستم برنامه دیگر دچار مشکل نمی‌شود.

  تغییراتِ ایجاد شده در نگارش ۱٫۰

  • اولین نسخه رسمی