آموزش صفحه خوان NVDA به صورت صوتی


لینکهای مرتبط

معرفی آموزش صوتی NVDA به زبان فارسی

این فایل آموزشی صوتی برای آموزش کامل قابلیتهای صفحه خوان NVDA به کاربران فارسی زبان ضبط شده است. بسیاری از کاربران صفحه خوانها به طور سنتی از صفحه خوان JAWS استفاده کرده اند و با قابلیتها و کلیدهای فرمان NVDA آشنا نیستند. این فایل تهیه گردید تا به این دسته از کاربران کمک شود.

بسیاری از قابلیتهای NVDA برای کاربران فارسی زبان بدلیل عدم وجود راهنمای فارسی ناشناخته بوده است. در حالی که NVDA صفحه خوانی قدرتمند است که بسیاری از برنامه نویسان به دلیل قابلیتهای متفاوت NVDA از آن استفاده می کنند.

این آموزش صوتی توسط گروه برنامه نویسی ایسپیک فارسی بر اساس فایلهای نوشتاری آموزش NVDA که توسط شادیار خدایاری و احسان اسمائلی در سال 2014 میلادی نگاشته شد. و بعدها متن تکمیل شدۀ این آموزش در پروژۀ محلیسازی و ترجمۀ فارسی NVDA توسط محمدرضا راشاد از اعضای گروه برنامه نویسی ایسپیک فارسی استفاده و تکمیل گردید. آقای راشاد تکمیل و مدیریت پروژۀ محلی سازی و ترجمۀ NVDA به زبان فارسی را تا هم اکنون نیز بر عهده دارند. و تغییرات جدید در NVDA در هر نسخه زیر نظر ایشان، در فایلهای آموزشی آن نیز اعمال می گردد.

این فایلهای صوتی در فرمت mp3 تهیه شده است.

تمامِ حقوقِ قانونی این اثر از سال ۲۰۱5 میلادی متعلق به گروه برنامه نویسی ایسپیک فارسی می باشد.

ویژگی‌های این آموزش

 • دارا بودن فایلهای مجزا بر اساس یک فهرست تودرتو از مطالب آموزشی کلیدهای فرمان صفحه خوان NVDA
 • آموزش دستورات و کلیدهای فرمان صفحه خوان NVDA به شکل دسته بندی شده در فایلهای مجزا
 • آموزش صفحه خوان NVDA به همراه جداول دسته بندی شدۀ کلیدهای فرمان آن
 • با وجود فایلهای مجزا برای هر مبحث کاربر قادر خواهد بود که بر روی مبحثی خاص از دسته بندی کلیدهای فرمان تمرکز نموده و فرمانهای مورد نیاز خود را مرور کند.
 • استفاده از فایل صوتی و گوش دادن به آموزشها برای بسیاری از کاربران آسانتر است.
 • این فایلهای صوتی توسط آموزش نوشتاری و مستندات فارسی NVDA پشتیبانی میشود.

نیازمندیها

 • داشتن NVDA به شکل نصب شده یا نسخۀ قابل حمل بر روی ماشین مورد استفادۀ شما الزامی است.
 • اگر آخرین نسخه از NVDA در حالت اجرا بر روی ماشین مورد استفادۀ شما نیست شما با رفتن به سایت پروژه NVDA و رفتن به بخش Download می توانید آخرین نسخۀ این صفحه خوان را به رایگان دریافت کنید. یا اگر NVDA شما در حالت اتصال به اینترنت بطور خودکار بروز نشده است، شما می توانید بطور دستی NVDA خود را Update کنید.

نحوه استفاده از آموزش صوتی NVDA به زبان فارسی

دانلود و مرور فایل آموزش:

برای دسترسی به فایل آموزش صوتی NVDA به زبان فارسی مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. به وبسایت "گروه برنامه نویسی ایسپیک فارسی" در آدرس http://www.espeak.ir بروید.
 2. وارد بخش مرکز دانلود شوید و جدیدترین نسخه را دانلود نمایید.
 3. فایل دریافتی را با نرم افزارهایی مانند 7-zip یا winRAR یا خود ویندوز از حالت فشرده خارج کنید.
 4. حال می توانید به پوشه آن وارد شده و به ترتیب شماره گذاری شده فایلهای آموزشی را گوش کنید یا اگر به دنبال بخش خاصی هستید فایلی که عنوانش مربوط به آن بخش است انتخاب کرده و بشنوید.
 5. روش تغییر زبان محیط صفحه خوان NVDA به فارسی

  اگر مایلید زبان محیط NVDA خود را پس از نصب یا در نسخۀ قابل حمل به فارسی تغییر دهید مراحل زیر را دنبال کنید:

  1. اگر زبان محیط NVDA شما فارسی است نیازی به انجام گامهای 2 تا 6 نیست، و به گام 7 بروید.
  2. با فشردن دکمه های Insert + N منوی اصلی NVDA را باز کنید.
  3. از منوی باز شده گزینۀ Preferences (تنظیمات) را انتخاب کنید.
  4. از زیر منوی باز شده گزینۀ "General Settings" )تنظیمات عمومی( را انتخاب کنید.
  5. در پنجرۀ باز شده از combo-box Language )زبان( گزینۀ Persian را انتخاب کنید و دکمۀ Enter را فشار دهید.
  6. پنجرۀ محاوره ایی برای اجرای تغییر زبان محیط NVDA ضاهر خواهد شد، با این مضمون: باید NVDA مجددا راه اندازی شود.، برای انجام این کار، مطابق راهنماییها عمل کرده و دکمه Enter را فشار دهید. NVDA بسته شده و مجددا باز می شود. خواهید دید که زبان آن به فارسی تغییر کرده است. برای بازگشت به زبان English یا هر زبان دیگری از همین روش استفاده کنید.

  روش دسترسی به مستندات فارسی NVDA

  برای مطالعه فایل آموزش فارسی NVDA بشکل نوشتاری دو راه وجود دارد. توجه داشته باشید که محتوای فایل آموزش فارسی NVDA چه به شکل صوتی یا نوشتاری تفاوتهای اندکی با مستندات فارسی NVDA دارد. فایل آموزشی شامل نکات اضافی در مورد استفاده از ویندوز است که نویسندگان حدس میزدند برخی کاربران با آنها چندان آشنا نباشند و فایل مستندات شامل جزئیات گسترده ایست که ممکن است همه کاربران به آنها نیاز نداشته باشند.

  • راه اول: به بخش مرکز دانلود وبسایت "گروه برنامه نویسی ایسپیک فارسی" در آدرس http://www.espeak.ir بروید و جدیدترین نسخه فایل آموزشی را دانلود نمایید.
  • راه دوم: اگر آخرین نسخه از NVDA در حالت اجرا بر روی ماشین مورد استفادۀ شما باشد، میتوانید مستندات NVDA را مطالعه کنید. شما با اجرای دستورات زیر یا رفتن به پوشۀ NVDA و دنبال کردن مسیر NVDA\documentation\fa می توانید همواره به این فایل دسترسی داشته باشید.
  1. با فشردن دکمه های Insert + N منوی اصلی NVDA را باز کنید.
  2. از منوی باز شده گزینۀ "راهنما" (Help) را انتخاب کنید.
  3. از زیر منوی بازشده گزینۀ "راهنمای کاربران" (User guide) یا "راهنمای سریع فرمانها" (Commands Quick Refrence) را انتخاب کنید. گزینۀ دوم تنها شامل جداول کلیدهای فرمان است و آموزش را شامل نمی شود.

  مشکلات رایج و راه حلِ آنها:

  • اگر نیاز دارید عبارتی را در آموزشها جستجو کنید یا متوجه یک عبارت نمی شوید یا نیاز به مرور سریع جداول کلیدهای فرمان NVDA دارید به فایل نوشتاری این آموزش مراجعه کنید. این فایل هم به همراه NVDA نسخۀ 2014-3 به بعد موجود است هم بر روی سایت
  • دانلود فایل نوشتاریِ آموزش فارسی NVDA
  • قابل دسترس است
  • بهترین مرورگری که شما می توانید فایل آموزش نوشتاری NVDA را در آن مطالعه کنید، Mozilla Firefox است این مرورگر با خود صفحه خوان NVDA نیز بیشترین سازگاری را دارد. و به تمام کاربران NVDA قویا توصیه می کنیم که برای مطالعۀ صفحات اینترنت از این Browser )مرورگر( استفاده کنند.
  • وقتی در NVDA در پنجرۀ "تنظیمات صدا" کادرِ علامت زدنیِ «تعویضِ خودکارِ زبان» (Automatic language Switching if supported) علامت‌دار باشد، NVDA به طور خودکار علائمِ نگارشی را با متنِ معادل در زبانِ صدای اول جایگزین می‌کند. لذا صدای اول را از زبانِ ترجیحی خود انتخاب نمایید یا اینکه گزینه ی «تعویضِ خودکارِ زبان» را بدونِ علامت کنید.
  • وقتی در NVDA در پنجرۀ "تنظیمات صدا" کادرِ علامت زدنیِ «استفاده از قابلیت هِجّی کردن در صورت پشتیبانی» (automatic dialect switching if supported) علامت‌دار باشد، برخی موتورهای متن به گفتار نمی توانند تعدادی از نویسه ها یا همان کاراکتر های تکی را بخوانند. لذا اگر با این مشکل مواجه شُدید ابتدا گزینه ی «استفاده از قابلیت هِجّی کردن در صورت پشتیبانی» را بدونِ علامت کنید.
  • اگر در NVDA در پنجرۀ "تنظیمات صدا" گزینۀ "خواندن نویسه ها و نشانه ها بدون اعتنا به صدای زبان انتخاب شده" (Trust voice's language when processing characters and symbols) علامتدار باشد برخی از نویسه ها و نشانه ها (Charactors and Symbols) با زبان انتخاب شده خوانده خواهد حتی اگر نوشته ها به زبان انتخاب شده نباشند. مثلا اگر زبان انتخاب شده فارسی باشد ممکن است کاراکترهایی مانند ? ! و فاصله حتی در متون انگلیسی به زبان فارسی خوانده شوند. برای رفع این مشکل این گزینه را بدون علامت (not check) کنید.

  چه کاری برای کمک به پروژه آموزش فارسی NVDA می توانم انجام بدهم؟

  اگر علاقمند هستید تا در بهبود و گسترش آموزش فارسی NVDA شرکت داشته باشید، می‌توانید از چند راه به کاربران این برنامه کمک کنید.

  • شما با استفاده از این آموزش و توصیه آن به دوستانتان،، و همچنین معرفی و حمایت معنوی از گروه برنامه نویسی ایسپیک فارسی می توانید به این هدف کمک کنید.
  • اگر شما به نقص خاصی در این آموزش برخورد کردید آن را با طراحان در میان بگذارید تا در نسخه های بعد برطرف گردد.
  • شما می‌توانید هنگامی که به واژه‌ای برخورد می‌کنید که ای‌اسپیک فارسی آن را اشتباه می‌خواند به این وب‌سایت مراجعه کرده، آن واژه و تلفظ درست آن را اضافه کنید. تا در انتشار بعدی فایل‌های فارسی این واژه به دیکشنری آن اضافه گردد تا تمامی کاربران از تلفظ صحیح آن واژه بهرمند شوند.
  • حمایت مالی از پروژه های متنباز نیز در پیشرفت و توسعه آنها تأثیر بسزایی دارد، زیرا انجام پروژه های اینچنینی نیز همانند سایر پروژه ها، در پاره ای موارد نیازمند صرف حضینه است. پس خواهش مندیم لطف خود را از ما دریق نفرمایید و پروژه های گروه برنامه نویسی ایسپیک فارسی را حمایت مالی کنید. برای انجام حمایت مالی به بخش حمایتهای مالی از سایت http://www.espeak.ir مراجعه فرمایید. ما برای حمایت و اعتماد شما نسبت به خودمان قائل به ارزش فراوان هستیم و علاوه بر تلاش در جهت پیشبرد اهداف تأیین شده، خود را موظف به شفاف سازی در امور مالی میدانیم.
   بدین منظور، حمایتهای مالی انجام شده، و مصارف آنها، بطور کامل در لحظه در سایت منعکس میگردد و برای تمامی مراجعین قابل مشاهده میباشد.
   امید است با فعالیتهای مفید و سازندۀ خود، به حمایت شما پاسخی شایسته دهیم.
  از شما خوانندگان گرامی خواهشمندیم که از طریق بخش عضویت در خبرنامه در خبرنامۀ سایت espeak.ir عضو شوید تا از آخرین تغییرات، بروزرسانی، ترفندها،، و آموزشهای نرم افزار eSpeak فارسی برای کامپیوتر و گوشیهای موبایل Android مطلع شوید. یا یک ایمیل خالی به آدرس espeakfarsi+subscribe@googlegroups.com ارسال فرمایید، تا ترتیب عضویت شما در خبرنامه سایت گروه برنامه نویسی eSpeak فارسی داده شود.

  هشدارها و مجوزها:

  • توجه! تمامِ حقوقِ قانونی فایل آموزش NVDA از سال ۲۰۱4 میلادی متعلق به گروه برنامه نویسی ایسپیک فارسی می باشد.
  • سایت گروه برنامه نویسی ایسپیک فارسی به آدرس http://www.espeak.ir در حال حاظر تنها مرجعی است که برنامه نویسان و توسعه دهندگان eSpeak فارسی مطالب مربوط به این پروژه را در آن مستقیما به زبان فارسی منتشر می کنند.

  با تشکر، گروه برنامه نویسی ای‌اسپیک فارسی